Hostgator hosting paketlerinde php 5.3 kullanımı

Hostgator web hosting paketlerinde varsayılan olarak php 5.2 kullanmaktadır (Bu yazıyı yazarken php 5.2.17). Ancak php 5.3 kullanmak isteyenler için bu özelliğin nasıl aktif edileceğini anlatacağız (Bu yazıyı yazarken php 5.3.10).

1. Öncelikle FTP den girip /home/kullanici dizinimizden bulunması muhtemel .htaccess ve php.ini dosyalarını siliyoruz. Yerine kendi düzenlediklerimizi koyacağız. Cpanel, “Optimize Website” özelliğini aktif ettiyseniz, bu özellik iptal olacaktır, en son olarak tekrar aktif edebilirsiniz.

hostgator-ftp

2. Bilgisayarımızda birer tane .htaccess ve php.ini dosyaları oluşturuyoruz, içlerini aşağıdaki şekilde dolduruyoruz. .htaccess dosyasında suPHP kısmındaki “kullanici” ifadesini kendi kullanıcı adınız ile değiştiriniz.

.htaccess dosyası içeriği:

<IfModule mod_suphp.c>
  suPHP_ConfigPath /home/kullanici/php.ini
  <Files php.ini>
    order allow,deny
    deny from all
  </Files>
</IfModule>

php.ini dosyası içeriği:
; http://php.net/disable-functions
disable_functions = "openbasedir, f_open, system, dl, passthru, cat, exec, proc_open, proc_close, proc_get_status, proc_nice, escapeshellcmd, escapeshellarg, show_source, posix_mkfifo, ini_restore, mysql_list_dbs, get_current_user, getmyuid,pconnect, link, symlink, fin, passthruexec, fileread, shell_exec, pcntl_exec, ini_alter, leak, apache_child_terminate, chown, posix_kill, posix_setpgid, posix_setsid, posix_setuid, proc_terminate, syslog, fpassthru, execute, shell, chgrp, stream_select, passthru, socket_select, socket_create, socket_create_listen, socket_create_pair, socket_listen, socket_accept, socket_bind, socket_strerror, pcntl_fork, pcntl_signal, pcntl_waitpid, pcntl_wexitstatus, pcntl_wifexited, pcntl_wifsignaled, pcntl_wifstopped, pcntl_wstopsig, pcntl_wtermsig, openlog, apache_getenv, apache_note, apache_setenv, virtual, pfsockopen, posix_getpwuid, name, popen"

; http://php.net/date.timezone
date.timezone = Europe/Istanbul

; Guvenlik ayarlari
expose_php = Off
register_globals = Off
magic_quotes_gpc = Off
;allow_url_fopen = Off

.htaccess ve php.ini dosyalarının içini yukarıdaki şekilde dolduruyoruz ve /home/kullanici dizininin içine gönderiyoruz. Dikkat: public_html/ içine değil yanına gönderiyoruz.

 

İşlem öncesi phpinfo dosyasının bilgileri

hostgator phpinfo

İşlem sonrası phpinfo dosyasının bilgileri

hostgator phpinfo

 

 

Güncelleme

PHP 5.3, PHP 5.4, PHP 5.5 için hostgator yazıları

https://support.hostgator.com/articles/hosting-guide/hardware-software/php-5-3
https://support.hostgator.com/articles/hosting-guide/hardware-software/php-5-4
https://support.hostgator.com/articles/hosting-guide/hardware-software/php-5-5

 

Bir Cevap Yazın