PhpStorm 8 ile laravel blade desteği

Uzun bir süredir PhpStorm laravel blade template desteği için bekliyorduk, bu konudaki bilet ve fikirlere oy veriyorduk. Nihayetinde  “PhpStorm 8 EAP 138.1505” sürümünden itibaren tam laravel blade template desteği eklendi.

PhpStorm 7 sürümünden “Texmate Bundles” kısmına tanımladığımız bir laravel blade dosyası ile zar zor sadece renklendirme yapabiliyorduk, o da blade dosyasında kullanılan html ve php kod desteğinin önünü kesiyordu.

 

Başlamadan önce yazıda geçecek olan “yönerge” ifadeleri blade kodları için kullanılmıştır, @if, @foreach vb. PhpStorm ile ilgili özel terimler Türkçe yazılmış ve yanlarıa orijinal ingilizce PhpStorm terimi parantez içinde yazılımştır.

 

Blade desteği kod renklendirme (highlighting), otomatik tamamlama (completion), navigasyon (navigation), kullanım bulma (find usages), denetim (inspections), kod açma-kapama (folding), özel yönergeler (custom directives) ve fazlasını desteklemektedir.

Blade template desteği *.blade.php uzantılı dosyalar için otomatik olarak açıktır, ek dosya türleleri için Settings | File Types | Blade ayar kısmından ayarlar değiştirilebilir.

 

İlk faydalı özellik blade template dosyalarında kodlarının renklenmesi:

blade_tutorial_1

Blade için kod tamamlama tüm yönergeleri içerir (İstenildiği taktirde Settings / Preferences | PHP | Blade ayar kısmından özel yönergeler tanımlanabilir.)

blade_tutorial_2

Parantezler de otomatik tamamlanır: blade_tutorial_3

Eğer @for veya @foreach yönergeleri kullanılırsa, değişken girişi (variable introduction) yapı içinde otomatik tamamlama önerir:

blade_tutorial_5

@section yönergesi ile yapılan bölüm tanımlama kolayca aç-kapa (collapsed-expanded) yapılabilir. (Bu işlemden @section ve bunun kapama yönergesi arasında arasında kalan blok kısmı etkilenir):

blade_tutorial_4

@section yönergesi ile açılmış bir bölümün kapandığından emin olmak için bunu kontrol eden bir denetim (inspections) vardır. Burda bir eksiklik ile karşılaştık, denetim @section('meta_title', $title) şeklindeki kodları da kapatmamızı önerdi.

blade_tutorial_6

Blade yapısına özel navigasyon (navigation) özellikleri @extends ve @include yönergelerini çağırılan dosyaya linkler (Ctrl+Click / Cmd-Click veya Ctrl+B / Cmd-B ile Go To Declaration kullanılabilir):

blade_tutorial_7

Blade için kullanım bulma (find usages) desteği de mevcuttur.

blade_tutorial_8

Settings / Preferences | PHP | Blade ayar kısmından özel blade yönergeleri ekleyebilir veya mevcut olanları düzenleyebilirsiniz.

blade_tutorial_9


Bu yazı phpStorm blogunda yer alan yazının Türkçe uyarlamasıdır.

http://blog.jetbrains.com/phpstorm/2014/08/blade-template-engine-support-in-phpstorm-8-eap/

Bir Cevap Yazın