XAMPP virtual host ayarları

Sanal adresleme olarak tercüme edilen virtual host apache web sunucusu üzerinde birden fazla alan adı barındırmaya yarar. Bu yazıda XAMPP 1.7.3 sürümü üzerinde virtual host yapmayı öğreneceğiz. Böylece localhost projelerimize erişmek için uzun uzun adresler kullanmayacak, projenin orijinal alan adına yakın bir alan adı ile erişeceğiz.

Kurulum işlemini E:&#92lamp dizinine portable olarak yapmıştım.

1. hosts dosyası düzenleme

C:&#92WINDOWS&#92system32&#92drivers&#92etc&#92hosts dosyasını açıyoruz ve yapmak istedğimiz tüm sanal hostları ekliyoruz. hosts dosyası DNS işlemini halletmiş oluyor, herhangi bir DNS sunucu kurmadan.

10.0.0.1    localhost
10.0.0.1    site.com.loc
10.0.0.1    yenisite.net.loc

Gerçek web site adreslerinin sonuna kendi uydurduğum .loc (local) uzantısı ile kullanıyorum, yoksa gerçek site ile karışacak. Ip adresleri kullanılan routera göre değişebilir. 192.168.x.x türünden veya modemden aldığınız sabit iç ip yi yazabilirsiniz. 127.0.0.1 ip adresi de kullanılabilir.

2. httpd-vhosts.conf düzenlemesi

E:&#92lamp&#92apache&#92conf&#92extra&#92httpd-vhosts.conf dosyasını açıyoruz, içinde örnek virtual host kodları var zaten. Bunlar da benim kodlarım:

#
# Virtual Hosts
#

#
# Use name-based virtual hosting.
#
NameVirtualHost *:80

#
#### varsayılan tanımlar ####################################
#

<VirtualHost *:80>
ServerName localhost
DocumentRoot /lamp/htdocs
</VirtualHost>

# canversoft.net.loc
<VirtualHost *:80>
ServerName site.com.loc
DocumentRoot /lamp/htdocs/site.com/trunk
</VirtualHost>

# phpbbturkiye.net.loc
<VirtualHost *:80>
ServerName yenisite.net.loc
DocumentRoot /lamp/htdocs/yenisite.net/trunk
</VirtualHost>

En başta bir tane localhost için oluşturdum. XAMPP’ı kurarken portable olarak kurduğum için sürücü harfine sahip değilim. Ama normal kurulum yapmış olsaydım E:&#92lamp&#92htdocs şeklinde olacaktı. Diğer satırlarda diğer çalışma yaptığım iki adret web sitem mevcut. En basit şekli ile ekledim, alias, log vb. özelliklere sahip değilim. httpd-vhosts.conf dosyasındaki varsayılan örnekleri inceleyebilirsiniz. svn ile çalıştığımdan fazladan bir trunk dizinine sahibim, dizin yapısını kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın