EasyPHP APC cache ve igbinary kurulumu

Bu yazımızda EasyPHP 5.3.6.0 üzerine APC ve igbinary php modüllerini ekleyeceğiz. EasyPHP kurulum işlemini D:&#92EasyPHP-5.3.6.0 dizinine yapmıştım. Yazıdaki bilgiler de buna göre yazılmıştır.

APC nedir

Alternatif PHP Önbelleği (APC), PHP için işlem kodu önbelleklemesi sağlayan özgür ve açık kaynaklı bir yazılımdır. PHP ara kodlarını en iyilemek, önbellekleme sağlamak için tasarlanmıştır. php.net APC sayfası.

Igbinary nedir

Igbinary, php serialize fonksiyonlarının tamamen yerine geçebilen igbinary_serialize() ve igbinary_unserialize() fonksiyonlarını sunar. Metinsel veri sıkıştırma yerine sıkıştırılmış binary veri serileştirmesi ve depolanmasını sağlar. Web sayfası sanırım bu: http://opensource.dynamoid.com

Kurulum işlemi

php_apc-3.1.8-dev+igbinary-1.1.2-dev-20110321-5.3-ts-vc9-x86.zip dosyasını indirip, içinden çıkan dll dosyalarını D:&#92EasyPHP-5.3.6.0&#92php&#92ext içerisine kopyalıyoruz. APC için iki dll buluyor, birisi windows7, diğeri XP için. Ben win7 olanı aldım. Daha sonra D:&#92EasyPHP-5.3.6.0&#92conf_files&#92php.ini dosyasında aşağıdaki eklemeyi yapıyoruz.

[ AÇ ]

conf_files/php.ini

[ BUL ]

;/PHPExt

[ ÖNCESİNE EKLE ]
extension=php_apc-win7.dll
extension=php_igbinary.dll

Kurulum sonrası phpinfo sayfamızda apc ve igbinary bölümleri ayrı ayrı çıkacaktır, örnek resimdeki gibi alt alta değil, ayrı konumlardalar.

apc_igbinary

php.ini ye eklenebilecek apc ayarlarına php.net apc sayfasından bakabilirsiniz. Ayarlara phpinfo dan da bakın, zaten istenilen ayara sahip bir ayarı eklemeye gerek yok çünkü.

APC verileri sıkıştırmak için php’nin serialize fonksiyonlarını kullanıyor. Igbinary de kurmamızın sebebi APC nin sıkıştırma ayarını serialize yerine igbinary ye vermek. Bunun için php.ini ye şu kodu ekledim:

apc.serializer=igbinary

81 adet ilin adının yer aldığı bir mysql tablom vardı, bu 81 ili apc ile ön belleğe aldım. Yaptığım testlerde igbinary, serialize fonksiyonları ile hemen hemen aynı sürede işlem yaptı, yani benim test ortamıma göre daha hızlı, daha performanslı değil. Ancak apc de kapladıkları yer bakımından kıyaslama yapılınca igbinary 5 kat daha az yer kapladı:

default ayar: 15560
igbinary: 2648

Az yer kaplamak neden önemli onu da yazayım, APC verileri RAM de saklıyor, veriler ne kadar az yer kaplarsa o kadar az RAM tüketilir, igbinary ile RAM’in APC için ayrılmış kısmına daha fazla veri sığdırabiliriz.

Bir Cevap Yazın