EasyPHP hakkında

Önceki yazımda XAMPP’tan EasyPHP’ye geçeceğimi yazmıştım. Bu yazımda biraz EasyPHP bahsedeceğim.

Neler var

Bu yazıyı yazarken son EasyPHP sürümü olan EasyPHP-5.3.5.0 içinde şu özellikleri barındırıyordu:

  • PHP 5.3.5
  • Apache 2.2.17
  • MySQL 5.1.54
  • Xdebug 2.1.0
  • PhpMyAdmin 3.3.9

Neler yok

PEAR yok, ancak PEAR kurulumu için gerekli olan go-pear mevcut. PEAR ı daha sonra go-pear ile kurmayı deneyeceğiz.

EasyPHP kurulumu

Resimli kurulum gibi gereksiz şeyler eklemeyeceğim, sözleşmeyi kabul ediyoruz, kurulum dizini seçiyoruz, kurulum bitene kadar “next” butonuna basıp duruyoruz.

Modül kurulumları

Modül kurarken dikkat etmemiz gereken tek şey kurulum konumu kısmında daha önce kurduğumuz EasyPHP dizinini seçmek. Modüller EasyPHP dizini içindeki modules dizini içine kuruluyor ve yönetim sayfasını yenilediğimizde Modules kısmında listeleniyorlar.

Hazır betikler dışında işimize yarayabilecek birkaç modülü kuruyoruz. 117 MB olan dizin boyutumuz, 149 MB a yükseldi.

  • Coding Standards 1.0: Bu modül php syntax ve yazım yöntemleri gibi bilgiler içeriyor
  • Function Reference 1.1: Php fonskiyonlarının açıklamaları içeriyor, arama kutusuna fonksiyon adını yazmak yeterli.
  • Xdebug Manager 1.1: Xdebug trace ve profillerini log dosyası olarak kaydetmeye yarar, kaydedilen bu loglar Web Grind tarafından okunabilir.
  • Web Grind 1.0: Xdebug trace ve profil dosyalarını bir arayüzden izlemeye yarar.

Yönetim paneli

Biraz kötü bir tasarıma sahip olsada EasyPHP’nin taskbardaki ikonu haricinde bir de web yönetim arayüzü mevcut. Php info bilgisi, php eklentilerini listeleme, kurulu modülleri açma-kapama gibi özellikler barındırıyor. Yönetim panelinde yapacağımız bir ayar var, “Time zone” bağlantısına tıklayıp, listeden Istanbul u bulup seçiyoruz ve listenin yanındaki zar zor görülen küçük ok butonuna basıyoruz. Bu ayar apache ayar dosyası üzerine bir “php_value” değeri ekleyerek php için time zone ayarını “Europe/Istanbul” yapıyor, bu ayarı apache.conf içinden iptal edilip php.ini den de ayarlanabilir.

Ayar dosyaları (httpd.conf, php.ini, my.ini)

EasyPHP de ayar dosyalarından ikişer adet bulunuyor, özelleştirmeler conf_files dizini içindeki dosyalarda yapılıyor, bu dosyalar değiştiği zaman EasyPHP bu dosyaları orijinal dizinlerine kopyalıyor. Böylece tüm ayarları tek dizin altında tek tek dosya aramadan kolayca yapabiliyoruz, sunucu açık olsa bile ayar dosyarı değiştiği zaman EasyPHP sunucyu otomatik yeniden başlatıp yeni ayarları devreye alıyor.

Apache ayar dosyaları XAMPP gibi dağınık değil, XAMPP ta her farklı özellik için farklı bir ayar dosyayı vardı, örneğin virtual host ayarları apache ayarlarından ayrı bir dosya idi ve o dosyada sadece virtual host ayarları vardı. EasyPHP ise virtual host ayarları apache ayar dosyasının içinde son kısımlarda. Virtual host ayarlarını ayırmak ve apache ayar dosyası içinde include etmek gayet mümkün olsa da, bu işlemi yaptığımızda virtual host değişikliklerinde apacheyi el ile yeniden başlatmamız gerekecek. EasyPHP nin ayarları otomatik algılayıp otomatik olarak sunucuyu yeniden başlatması mümkün olmayacak.

Bir Cevap Yazın