EasyPHP ye geçiyorum

Uzun süredir XAMPP kullanıyordum, localhost web sunucusu için XAMPP seçmeden önce ve XAMPP kullandığım süre içinde birkaç LAMP paketi daha denemiş ve sevmemiştim. XAMPP seçmemin nedenleri öncelikle portable olması ve dağıtık apache ayarlarıydı. Zaman içinde pek çok özelleştirme ve ekleme yaparak istediğim gibi localhost ortamı oluşturmuştum, her ne kadar vbulletin ve whmcs denemelerinde apache sık sık çökse de.

XAMPP’da hiç kullanmadığım bazı özellikler de vardı. Filezilla FTP sunucusu, mercury mail sunucu. Bunları hiç bir zaman kullanmadım, sunucu dışarı açık olmadığı için bunlara hiç ihtiyacım olmadı Zaten geliştirme amaçlı kullanılan bir localhost dışarı açılmaz. EasyPHP kurulumunda lisans öncesi yazdığı gibi, “EasyPHP is a development tool, not a production tool“.

Son olarak EasyPHP denedim. EasyPHP bir kurulum dosyasına sahip olsada aradığım en büyük özelliklerden biri olan portable olma özelliğine sahip. XAMPP kullanırken EasyPHP denemesi yapmamın sebebi, XAMPP’ın bende geç güncelleniyor hissi uyandırmış olmasıdır.

XAMMP 1.7.4 açık hali 489 MB iken EasyPHP 5.3.5.0 ise 117 MB. Dosya boyutundaki farkların temel sebebi EasyPHP de FTP ve mail sunucuları olmaları.

XAMMP’tan EasyPHP’ye geçişte yaptığım özelleştirmeleri ve eklemeleri tek tek EasyPHP kategorinde yazacağım.

Bir Cevap Yazın